Biebrza jest bardzo naturalną rzeką i objętą ochroną w ramach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Do niedawna była mało znaną rzeką. Stosunkowo nieduża ilość spływających kajakarzy nie pozwala na rozwinięcie się infrastruktury wodnej. Do tego dochodzą ograniczenia wprowadzane przez Park. Pola biwakowe w większości są tylko kawałkiem łąki, z brakiem czegokolwiek. Nie należy liczyć na kwatery agroturystyczne wzdłuż szlaku, gdyż rzeka przeważnie płynie z dala od wsi.

A oto zestawienie wszystkich miejsc biwakowych:

 1. Lipsk - bieżąca woda, szalety, możliwość zrobienia zakupów w miasteczku.
 2. Kamienna Nowa - "naturalne" pole namiotowe, w okolicy mostu kolejowego, brak możliwości zrobienia zakupów w okolicy.
 3. Sztabin
  a) miejskie pole namiotowe-bez infrastruktury, za to blisko do sklepów, apteki, poczty.
  b) prywatne pole namiotowe w Podhorodniance - szałasy, "bania", woda. Dość daleko od miasta, ale za to pomocny i uczynny gospodarz pola.
 4. Dębowo - pole "naturalne przy ostatniej śluzie na Kanale Augustowskim. W pobliżu sklep spożywczy.
 5. Jasionowo - pole biwakowe "naturalne". Brak możliwości zrobienia zakupów. Dobra baza wypadowa na wycieczkę na Czerwone Bagno.
 6. Dolistowo - pole namiotowe na miejscowej plaży. W pobliżu bar, sklepy, poczta, apteka, szalety, woda.
 7. Wroceń - prywatne pole namiotowe przy kwaterze agroturystycznej. Możliwość kąpieli, woda bieżąca. Sklepik wiejski w pobliżu.
 8. Goniądz - pole miejskie, dość dobrze wyposażone: woda, szalety, bar. W mieście sporo sklepów, apteka, bankomat, poczta.
 9. Osowiec-Twierdza - pole należące do Biebrzańskiego Parku Narodowego, wyposażone w szalety, wodę bieżącą, prysznic z ciepłą wodą. W pobliżu bar oraz sklep spożywczy. Około 1 km dalej siedziba BPN z ekspozycją stałą i czasową. Obok Muzeum Twierdzy w Osowcu. Przystanek PKP.
 10. Biały Grąd - pole "naturalne". Sklep w oddalonych o 3,5 km Mścicach. Wieża widokowa. Pole zamknięte w okresie 01.01-30.06.
 11. Brzostowo - cztery pola namiotowe przy kwaterach agroturystycznych. Możliwość kąpieli i wykupienia posiłków. Sklep w oddalonych o 2 km Mocarzach. Wieże widokowe.
 12. Burzyn - pole namiotowe naturalne. Sklep w wiosce. Platforma widokowa.
 13. Ruś - najczęstsze miejsce końca spływów przy moście drogowym. Na miejscu bar oraz przystanek PKS w kierunku Białystok i Łomża.

Na wszystkich polach namiotowych obowiązuje opłata ustalana przez właściciela lub dzierżawcę pola. Zwykle jest to 5 zł od osoby na dzień.

W czasie spływu obowiązują przepisy ustalone przez Biebrzański Park Narodowy:

 • - na spływ obowiązują karty wstępu w cenie 6,0 zł od osoby na dzień. Opłata ulgowa(uczniowie, studenci, renciści, emeryci) 3,0 zł na osobę na dzień.
 • - w okresie 01.01-30.06 na odcinku Osowiec -Twierdza - Brzostowo obowiązuje zezwolenie Dyrektora BPN na spływ w cenie 5 zł od osoby(limit spływów-w okresie długich weekendów warto rezerwować je z miesięcznym wyprzedzeniem.)
 • - w okresie 01.01-30.06 nie wolno biwakować na Białym Grądzie.
 • - biwakowanie i rozpalanie ognisk dozwolone jest tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
 • - jednorazowo w spływie może uczestniczyć 25 osób
 • - wędkowanie możliwe jest tylko na podstawie licencji wydawanej przez Biebrzański PN
 • - ruch turystyczny dozwolony jest od świtu do zmierzchu.

Spływ rzeką Jegrznią może być w miesiącach letnich utrudniony z powodu zarastania przez rośliny wodne oraz powalone przez bobry drzewa. Ilość kwater agroturystycznych przy rzece Biebrza jest dość uboga. Znane nam kwatery są w: Sztabinie, Jagłowie, Dolistowie, Wróceniu, Dawidowiźnie, Goniądzu, Brzostowie.

Na odcinku Osowiec-Twierdza - Brzostowo możliwość odbioru kajaków jest tylko na Białym Grądzie. W miesiącach wiosennych dojazd do Białego Grądu może być niemożliwy - konieczne będzie podpłynięcie rowem melioracyjnym w kierunku Mścich około 1 km.